۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۸ آذر
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور شهری و شوراها دفتر امور شهری و شوراها
صفحه اصلی
1396/10/28 اجراي قانون مبتني بر اخلاق حرفه اي توسط جامعه مهندسي كشور يك ضرورت است/ شناسنامه فني و بيمه ساختمان براي تمامي ساختمانها اجباري شود
اجراي قانون مبتني بر اخلاق حرفه اي توسط جامعه مهندسي كشور يك ضرورت است/ شناسنامه فني و بيمه ساختمان براي تمامي ساختمانها اجباري شود

معاون عمراني وزيركشور و رئيس سازمان شهرداريها و دهياريهاي كشور با بيان اينكه پيشرفت جامعه بشري مرهون دستاوردهاي مهندسان است بر ضرورت گسترش اخلاق حرفه اي و حاكميت قانون در تمامي امور تاكيد كرد.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري هاي كشور، مهندس سيدمحمدعلي افشاني در "همايش ملي نگهداري از ساختمان ها و حفاظت در برابر حريق با نگاهي به حادثه پلاسكو" ضمن با اهميت شمردن جايگاه مهندسان در جامعه اظهار داشت: اگر امروز آسايش و رفاهي در جامعه است حاصل كار مهندساني است كه منافع مردم را بر منافع خويش ترجيح داده اند و به همين دليل جامعه مهندسي كشور بعنوان اثرگذارترين بخش در عمران و آبادي و رفاه مردم بايستي بدانند يك وظيفه تاريخي انساني و ملي دارند و براساس آن بايد حركت كند تا اعتماد عمومي جامعه هر روز نسبت به اين مجموعه خدمتگزار بيشتر بشود.

معاون عمراني وزير كشور و رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور همچنين افزود: حادثه پلاسكو و حوادث مشابه درسهاي زيادي به ما مي آموزند و بايد براي پاسخگويي به ضعفها و كاستي‌هايي كه مشاهده مي‌كنيم از جامعه مهندسي مدد جسته تا خسارت امروزي براي نسل هاي آينده به حداقل رسيده يا حذف شود.

وي خاطرنشان كرد: آنچه ما امروز بيش از همه زمانها به آن نياز داريم حاكميت قانون است بر اساس آنچه كه مشخص كرده هر فردي در چه حوزه اي مسوليت و اختيار دارد.

افشاني ضمن تاكيد بر اجراي درست و رعايت قانون بويژه در حوزه نظام مهندسي اظهار داشت : قانون زماني مي تواند حاكم باشدكه رعايت اخلاق حرفه اي توسط مهندسان يك ضرورت تلقي گردد.

وي افزود: يكي از اهداف بنده اين است و از وظايف ملي و اخلاقي مي دانم تا در اين دوره بتوانيم به يك هماهنگي و اشتراك نظر في مابين وزارت كشور ، وزارت راه و شهرسازي و سازمان نظام مهندسي كشور را با هدف تقويت درخصوص حوزه هاي مشترك فني دنبال كنيم.

معاون عمراني وزير كشور و رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري هاي كشور با اشاره به مطالب مطرح شده در خصوص مبحث 22 مقررات ملي ساختمان در خصوص نگهداري ساختمان اظهار داشت: زماني مي توان از نظارت كافي در خصوص نگهداري ساختمان سخن گفت كه براي تمامي ساختمان‌هايي كه وجود دارد به ترتيب الويت و اهميت آنها طبقه بندي نموده و شناسنامه فني صادر نمود تا امكان كنترل دوره اي بدين واسطه فراهم شود.

وي همچنين با تذكر اين نكته كه مي بايست براي وقوع حادثه و بحران آمادگي لازم را داشته باشيم و از ضرورت بررسي وضعيت ايمني ساختمانها قبل از وقوع حادثه را خواستار شد، اظهار داشت: تمام كارهايي را كه همواره پس از وقوع حادثه در راستاي كاهش پيامدهاي فاجعه انجام مي شود را مي توان با يك مديريت و برنامه ريزي صحيح با هزينه اي اندك با مقاوم‌سازي و ايمني سازي قبل از حادثه انجام داد تا خسارات كمتر باشد.

معاون عمراني وزيركشور و رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور افزود: بهره مندي از تكنولوژي هاي جديد و مصالح سبك را بايد بعنوان يك امكان و فرصت درنظر گرفت و بهمين دليل بناي ما اين است كه ما براي هركدام از دهياري‌ها هر كدام از شهرداري‌هاتعدادي خانه هاي پك شده سبك كه ظرف چند ساعت قابليت تبديل شدن به يك خانه سبك آماده در اختيارشان قرار دهيم كه اگر حادثه اي روي داد مشكلي بوجود نيايد.

وي خاطرنشان كرد: يكي از نقاط ضعف ما اين است كه امروزه ساختمانهاي بلند در شهرها در حال افزايش است اما واحدهاي امداد و نجات آموزش‌ها و تجهيزات لازم متناسب با اين وضعيت جديد بروزرساني نشده است، چنانكه حادثه پلاسكو به ما اين را آموخت كه ما تجهيزاتمان پاسخگوي ساختمان‌هاي بلند تهران نيست و ازآن تاريخ تا الان هم هيچ اقدام موثري نشده است.

افشاني افزود: بايد بيمه نمودن ساختمان‌ها يك اجبار و ضرورت تلقي شود تا در زمان وقوع حادثه،‌ امكان جبران و حمايت از آسيب ديدگان و خسارت ديدگان بدون استفاده از منابع محدود دولتي فراهم شود.

وي همچنين اظهار داشت: يكي ديگر از اقدام هاي اساسي و ضروري اجراي سيستم هوشمند در ساختمان‌ها مي باشد كه به طور حتم موجب كاهش نگراني و اضطراب در زمان وقوع حادثه و كاهش خسارات جاني و مالي مي شود.

معاون عمراني وزير كشور و رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري هاي كشور در پايان گفت: مي بايست بسوي اجراي تضمين كيفيت به همراه نظارت در سازمان نظام مهندسي كشور گام برداريم.

تعداد بازدید: 33
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal