۱۴۰۰ پنج شنبه ۷ بهمن
English
دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت دفتر امور شهری و شوراها دفتر امور شهری و شوراها
صفحه اصلی
1400/07/11 برگزاری گردهمایی شوراهای اسلامی استان
برگزاری گردهمایی شوراهای اسلامی استان

گردهمایی منتخبین ششمین دوره شوراهای اسلامی شهرستان، شهر و بخش با حضور استاندار خراسان جنوبی، فرمانداران و تعدادی از مدیران ستادی استانداری برگزار و در این نشست شوراهای اسلامی مشکلات مربوط به حوزه کاری را مطرح نمودند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: اعضای شوراهای اسلامی باید در چارچوب قانون حرکت کنند.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ فرهادی با بیان این مطلب در جلسه گردهمایی اعضای شوراهای اسلامی استان به تشریح وظایف و اختیارات شوراها پرداخت و خاطر نشان کرد: اشراف به قانون، کمترین انتظاری است که از اعضای شوراهای اسلامی داریم. وی ادامه داد: قوانین مربوط به شوراها، شهرداری ها، دهیاری ها و آیین نامه مالی و معاملاتی شوراها از ضروری ترین قوانینی است که اعضای شوراها باید به آن ها اشراف داشته باشند.
به گفته وی؛ در طول چهار سال حضور در شوراها باید به این نکته توجه داشته باشید که در آینده هم باید پاسخگوی تصمیم های امروزتان باشید. معاون استاندار متذکرشد:اعضای شوراها نباید دستوراتی خارج از عرف، ضابطه و قانون را به شهرداران و دهیاران صادر نمایند و باید هر موضوعی را در صحن علنی شورا مطرح کرده، بعد از تأیید و در چارچوب بودجه مصوب ابلاغ گردد تا اجرایی شود. فرهادی، شوراها را به پرهیز از حاشیه ها دعوت کرد و گفت: چنانچه درگیر حاشیه ها شوید از اصل کار غافل می شوید که زیبنده نمایندگان مردم در شوراها نیست. وی با تأکید بر این که کار شوراها، مبتنی بر کارِ گروهی است، متذکر شد: تصمیمات و برنامه های شوراها، زمانی ماندگار خواهند شد که به دور از سلایق سیاسی، تمایلات فردی و نگاه های خاص اعضا و صرفاً در راستای انتفاع مردم و توسعه شهر و دیار، دور میز بنشینند و تصمیم بگیرند.
به گفته وی؛ شوراها در شهرهای کوچک و روستاها، در امر واگذاری زمین هیچ مسئولیتی ندارند.
معاون استاندار گفت: شوراها در زمینه برنامه ریزی در امور شهرداری و دهیاری الزام قانونی دارند لذا در این زمینه، باید دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت تدوین نمایند. فرهادی با اشاره به این که برنامه کوتاه مدت در بودجه سنواتی شهرداری و دهیاری نشان داده می شود، ادامه داد: برنامه میان مدت را بر اساس یک افق چهار ساله و بر این مبنا که کجا هستید و به کجا باید برسید، ترسیم کنید و هر سال به روز رسانی نمایید تا اقدامات تان در شأن خود شما و مردم باشد.
وی تصریح نمود: تأمین درآمد پایدار برای شهرداری و دهیاری از مهمترین وظایف شوراهاست لذا باید با استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های استان، در این زمینه اقدام شود تا شهرداری و دهیاری را از اعتبارات دولتی مستقل کنند.
به گفته وی؛ نظارت بر عملکرد شهرداری و دهیاری از اصلی ترین وظایف شوراهاست، البته این نظارت با دخالت فرق دارد و نباید از فرم اصلی خارج شده و به شکل دخالت در امور جاری و جابه جایی نیروها و مواردی از این دست تبدیل شود.

در ادامه استاندار خراسان جنوبی گفت: شوراهای اسلامی با دیدن مشکلات، آسیب شناسی آنها و ارائه راهکارهایی برای رفع و رجوع مسایل، به توسعه استان کمک کنند.به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ملانوری با بیان این مطلب در اولین گردهمایی اعضای شوراهای اسلامی شهرستان ها، شهرها و بخش های استان، ضمن تبریک به اعضای شوراها به جهت کسب رأی اعتماد مردم در انتخابات، خاطرنشان کرد: به شکرانه این نعمتی که خدا در اختیار ما قرار داده باید توان و قدرت خود را در راه خدمت به مردم به کار گیریم.وی ادامه داد: تنها راه حل مسایل موجود در استان، همفکری و ارائه راهکارهای لازم برای رفع آنها می باشد.به گفته وی؛ نهادهایی همچون شوراهای اسلامی به حکم قانون راه اندازی شده اند تا در کنار دستگاه های اجرایی قرار گیرند و قدرت شان را افزایش دهند. استاندار با اشاره به خدمات و اقداماتی که از ابتدای انقلاب تاکنون انجام شده، گفت: این که تمام نقاط شهری استان از نعمت گاز برخوردارند و تنها 4 درصد روستاهای استان به شبکه گاز وصل نشده اند،در بحث تلفن ثابت به پوشش صددرصدی رسیده ایم و در اینترنت تنها 25 درصد فاقد پوشش داریم، همه به لطف نظام مقدس جمهوری اسلامی است.ملانوری به گلایه ای درخصوص آبرسانی به مناطق روستایی اشاره کرد و با تأکید بر این که برخی مطالب به دلیل عدم وجود اطلاعات عنوان می شوند، تصریح نمود: کل روستاهای استان که به شکل سیار آبرسانی می شوند 430 روستا بوده و طی همین دو سه ماه اخیر برای کمتر کردن آمار این روستاها 30 شبکه آبرسانی افتتاح شده است.وی با تأکید بر جایگاه شوراها در آیات و روایات و نیز قانون اساسی، به حوزه اختیارات و وظایف شوراهای اسلامی اشاره کرد و به تشریح برخی از آنها همچون ارائه پیشنهاد به مدیران در جهت رفع کمبودها، تبیین سیاست های دولت و ترغیب مردم به اجرای این سیاست ها، نظارت بر اجرای طرح ها و پروژه های عمرانی، ایجاد زمینه های مناسب برای توسعه اشتغال و ... پرداخت.


 
 

.

تعداد بازدید: 299
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal